Veri Kurtarma

veri-kurtarma.png

Bilindiği üzere, sabit diskler ( hard disk ) bilgisayarların ana depolama cihazlarıdır. Kapasitesine ve kullanılan teknolojiye göre değişmekle beraber bir veya daha fazla alüminyum ve cam disklerden oluşurlar. Bu diskler özel bir manyetik kaplama ile kaplanarak asıl depolama yüzeyleri olarak kullanılırlar. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birçok farklı disk türü geliştirilmeye devam etmektedir. En yaygın türleri SATA, IDE, SAS, SSCI, SSD, SSHD şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Kullanım alanlarının yaygınlığı, artan kapasiteler, gelişen teknolojinin yoğunluğu arttırması, artık ticari işletmelerin dışında bireysel anlamda da kullanımının ciddi oranda artması beraberinde teknolojinin doğası gereği veri kayıplarını da beraberinde getirmektedir.

Fiziksel Arızalı Hard Disklerden Veri Kurtarma

Disklerin kullanılan cihaz ve işletim sistemi tarafından erişilmesinin mümkün olmadığı diskler bu gruptadır.  Bu tür veri kayıpları kendiliğinden de oluşabileceği gibi, düşme, darbe alma, elektriksel dalgalanmalar, aşırı ısınma, sabotaj, doğal afetler vb. durumlarda görülebilmektedir.

Bu tür vakalarda vakit kaybedilmeden cihazın enerjisi kesilmeli ve dataları riske atacak bilinçsiz müdahalelerden kaçınılmalıdır. Disk veri kurtarma amacı ile birçok kişi deneme yanılma yöntemiyle yanlış adımlar atmaktadır. Böyle bir hata yapılmamalıdır çünkü; sürücüden gelen veri kaybı artabilir ve geri dönüşü olmayabilir. Arızalı hard diskten veri kurtarma desteği için  başvurunuz.

Yazılımsal Veri Kayıpları ve Veri Kurtarma

Diskin kullanımında herhangi bir problem olmaması, kullanılan cihaz tarafından doğru ve sağlıklı bir şekilde tanındığı fakat sabotaj, yanlışlıkla silme, yedek almadan format ve işletim sistemi kurma, biçimlendirme, RAW formatına dönüşme ( Bu hata bazı durumlarda fiziksel arızalı disklerde de çıkabilmektedir.) vb. şekilde oluşabilen veri kayıplarıdır. Bu tür veri kayıplarında diskin kullanımı durdurulmalı, varsa tüm paylaşımlar ve internet bağlantısı kesilmelidir.

Hard diskten verilerinizi kurtarmaya yönelik sorunun ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini kendi kendinize öğrenmek isteyebilirsiniz. Fakat bu durum sadece size zamandan ve paradan tasarruf sağlayacaktır. Kurtarma eylemi için asla yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi ise elektronik bilgiye sahip olmamaktan kaynaklanmaktadır. Profesyonellerden yardım almak, yapılabilecek en doğru işlem olacaktır. Veri kurtarma uzmanlarımız ile iletişime geçerek veri kurtarma desteği alabilirsiniz.